Czy dzieci mogą pić kawę?

W Polsce nie mamy jasno wyznaczonych norm w tym kierunku, a tym samym nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – czy dzieci mogą pić kawę. Można jednak sięgnąć po wytyczne kanadyjskiej instytucji, która odpowiada naszemu Ministerstwu Zdrowia. I tak oto dowiadujemy się, że maksymalne bezpieczne dawki kofeiny dopuszczalne dla dzieci wynoszą odpowiednio:

  • do 45 mg dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat; 
  • 62,5 mg dla dzieci w wieku 7-9 lat; 
  • 85 mg dla 10-12 latków; 
  • do 2,5 mg na 1 kg masy działa w przypadku nastolatków powyżej 13. roku życia.  

Z powyższych wskazań jasno wynika, że bez obaw można dać posmakować aromatycznej małej czarnej nawet przedszkolakowi! Brzmi to niczym szaleństwo, jednak kofeina zawarta w kawie niczym nie różni się od tej, którą dziecko może przyjąć wraz z innymi napojami lub jedzeniem. Jeżeli dajemy dziecku np. popularną herbatę mrożoną lub okazjonalną butelkę coli to normalna sprawa, to możemy pozwolić mu na łyk lub dwa kawy. Nic złego mu się nie stanie. Pamiętajmy jednak o tym, aby tego dnia unikać innych źródeł kofeiny.

Nie istnieją również spójne wytyczne dotyczące tego, w jakim wieku dziecko może bezpiecznie sięgnąć po kawę. Zdania wśród lekarzy i naukowców są tutaj mocno podzielone. Według jednych młodzież do 17. roku życia nie powinna pijać kawy, ani innych napojów bogatych w kofeinę. Nieco inne stanowisko przyjmuje profesor Jennifer Temple (dyrektor Laboratorium Badań Odżywiania i Zdrowia na Uniwersytecie w Buffalo), która od lat prowadzi badania nad tym, jak spożywanie kofeiny wpływa na organizmy dzieci. Jej zdaniem, jedna filiżanka kawy nie zaszkodzi dzieciom w wieku powyżej 12 lat, o ile zrezygnują z innych źródeł kofeiny. W żadnych dotychczasowych badaniach nie wykazano również korelacji pomiędzy podawaniem dzieciom kawy i występowaniem u nich problemów kardiologicznych.

Zalety i wady picia kawy przez dzieci

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo postanowili sprawdzić, w jaki sposób kawa wpływa na funkcjonowanie dzieci. W grupie testowej znalazło się 21 dzieci, które podzielono na trzy grupy. Pierwsza otrzymała próbki placebo, drugiej grupie podano kofeinę w ilości 2,5 mg/kg, a w trzeciej grupie testowano aż 5 mg kofeiny na jeden kilogram masy ciała. W trakcie badań analizowano w jaki sposób zmieniła się koncentracja, pamięć krótkotrwała, szybkość przetwarzania informacji oraz motoryka dzieci.

Wyniki badań były sporym zaskoczeniem dla naukowców. Okazało się, że wyniki wszystkich dzieci (którym podano kofeinę) poprawiły się i to znacznie. Dzieci wykazywały się większą koncentracją, miały lepszą pamięć krótkotrwałą, były bardziej spostrzegawcze, a czas ich reakcji był krótszy. Ciekawostką okazał się fakt, że korzystne zmiany wystąpiły zarówno u chłopców jak i u dziewczynek, jednak w przypadku tych drugich efekty były znacznie lepsze.

Amerykanie nie są jedynymi ludźmi, którzy testowali wpływ picia kawy na zachowanie dzieci. Owszem, zalet jest sporo i bez wątpienia kofeina pozytywnie wpływa na zdolność przyswajania nowych informacji. Badacze zwracają uwagę również na to, że u dzieci przyjmujących kofeinę zmniejsza się ryzyko wystąpienia w dorosłości chorób takich jak cukrzyca typu 2, otyłość czy też Alzheimer.

Pamiętajmy jednak o tym, że dostarczanie organizmowi kofeiny może mieć również swoje negatywne konsekwencje. W przypadku osób (nie tylko dzieci) wrażliwych duże ilości kofeiny mogą stać się przyczyną wielu kłopotów. Zaburzona praca układu nerwowego, zaburzenia snu, nadpobudliwość, a nawet lękliwość, to tylko część z nich. W przypadku dzieci, które spożywają kofeinę wraz z tłustymi i słodkimi dodatkami wzrasta ryzyko pojawienia się otyłości. I co ważniejsze, zbyt wczesne rozpoczęcie przygody z kofeiną może prowadzić do uzależnienia.

Jaka kawa dla dziecka?

Myślisz, że „lekkie” cappuccino czy latte będą idealną propozycją dla upartego dziecka, które za wszelką cenę chce się poczuć bardziej dorosłe i wciąż prosi Cię o zwykłą kawę? Cóż, nie jest to prawidłowy kierunek. Oba te napoje to pochodne espresso. Zawierają dokładnie taką samą ilość kofeiny. Co więcej, podając te napoje wzbogacone o cukier sprawiamy, że stają się one bardziej kaloryczne i są wolniej metabolizowane.

Jeżeli dziecko bardzo chce nam towarzyszyć w „dorosłym” rytualne parzenia i picia kawy, można zachęcić je do przygotowania wersji bez dodatkowej porcji energii (uwaga, kawa bezkofeinowa również zawiera kofeinę, jednak w ilości ok. 7 mg na 200 ml napoju). Taka kawa będzie mieć podobny aromat i smak, a przy tym wygląda podobnie do zawartości naszej filiżanki. Zróbmy to jednak w godzinach porannych, aby nie utrudniać dziecku zasypiania.

Warto również wzbogacić dietę dziecka o kawy zbożowe. Kawa zbożowa ma sporo korzystnych dla zdrowia składników, a przy tym nie wykazują tych samym właściwości co klasyczny napój pełen kofeiny. I co najważniejsze, bacznie sprawdzajmy co jedzą i piją nasze dzieci. Kofeina nie jest złem, jednak spożywana w nadmiarze traci swoje „magiczne” właściwości i staje się źródłem wielu problemów. Niestety, możemy ją znaleźć w wielu pysznych słodyczach i napojach, które w niczym nie przypominają goryczkowatej małej czarnej.

Autor: Żaneta Baran-Bargieł 

Źródła:

https://www.eufic.org/en/whats-in-food/article/myths-and-facts-about-caffeine

https://www.canada.ca/en/health-canada/services/food-nutrition/genetically-modified-foods-other-novel-foods/approved-products/novel-food-information-coffeeberry-whole-coffee-fruit-derivatives/summary.html

https://time.com/5668456/coffee-kids-health/

 

Czy dzieci mogą bezpiecznie pić kawę bezkofeinową?

W umiarkowanych ilościach kawa bezkofeinowa jest zazwyczaj uważana za bezpieczną dla dzieci, ale lepiej jest skonsultować to z pediatrą, ponieważ dzieci są bardziej wrażliwe na wszelkie substancje.

Jakie mogą być ewentualne negatywne skutki picia kawy bezkofeinowej przez dzieci?

Kawa bezkofeinowa może zawierać śladowe ilości kofeiny oraz inne substancje, które mogą wpływać na układ nerwowy dziecka. Może również przyczynić się do problemów żołądkowych lub zaburzeń snu.

Tu znajdziesz oryginalny artykuł

O autorze

+ posts

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.