Są na świecie osoby, które nie mogą pić kawy, chociaż bardzo by chciały. Po wypiciu małej czarnej mają problemy w żołądkiem, zgagę lub inne nieprzyjemne dolegliwości, bądź też choroba przewlekła (jak refluks czy IBS) nie pozwalają na picie czarnego złota.

Nie oznacza to jednak, że muszą raz na zawsze zapomnieć o kawie. Prowadzone od lat badania, a także doświadczenia różnych palarni, pozwoliły wypracować metodę produkcji kawy, która będzie nadawała się dla osób, które wcześniej, z racji problemów żołądkowych, jej nie piły.

Kawa ma mnóstwo pozytywnych właściwości: pobudza, poprawia nastrój, stymuluje metabolizm, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, a także na niektóre nowotwory, zwłaszcza trzustki, pęcherza moczowego i jelita grubego. A ponadto poprawia ukrwienie i jest świetnym przeciwutleniaczem. Innymi słowy: kawa jest – w racjonalnych ilościach 2-3 filiżanek dziennie – naprawdę zdrowa.

Dlaczego kawa może drażnić żołądek?

Przez wiele dziesięcioleci sądzono, że kawa ma właściwości drażniące przez zawartą w sobie kofeinę. Jednak ostatnie badania dowiodły, że to przede wszystkim naturalnie występujące w kawie kwasy oraz woski na powierzchni surowych ziaren są odpowiedzialne za drażniące właściwości czarnego naparu.

O ile u większości osób nie ma problemu, to w nieco wrażliwszych układach pokarmowych mogą powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i/lub jelit, co prowadzi do różnych rodzajów dyskomfortu, zwiększonej aktywności jelit lub wręcz dolegliwości trawiennych.

Średnio u 2 na 10 osób kawa może powodować mniejsze lub większe dolegliwości układu pokarmowego. Nie są one bardzo groźne, ale powodują, że picie kawy staje się nieprzyjemne. Dla tych, którzy za małą czarną nie przepadają, to nie problem, ale dla miłośników ciemnych ziarnek może być to mała tragedia. Dlatego właśnie na przestrzeni ostatnich lat prowadzono badania, które miały na celu znalezienie rozwiązania tej sytuacji.

Kawa Niskodrażniąca – łagodna dla żołądka

Rozwiązanie jest zatem prozaiczne. Skoro surowe ziarno zawiera na swojej powierzchni woski i kwasy, które mogą powodować dolegliwości – usuńmy je! Tak w dużym uproszczeniu powstaje nasza Kawa Niskodrażniąca.

Surowe ziarna (wysokiej jakości 100% Arabika z Kolumbii) trafiają do zakładu w Niemczech, gdzie są wieloetapowo traktowane parą pod wysokim ciśnieniem. Tylko tyle i aż tyle – w tym procesie nie wykorzystuje się żadnej chemii, jedynie parę wodną. Następnie ziarna są ponownie suszone do pierwotnej wilgotności i trafiają do mojej palarni Single Origin.

Drugi etap przygotowania Kawy Niskodrażniającej to odpowiedni poziom palenia, który musi być ściśle przestrzegany dla tych ziaren, bowiem jest elementem całego procesu pozbawiania ich właściwości drażniących.

Kawa wypalona po wiedeńsku, czyli mocno, ma mniejszą kwasowość. To jedno, ale badania pokazują coś jeszcze. Okazuje się, że im dłużej i mocniej palone są ziarna kawy, tym większa jest w nich zawartość N-metylopirolidonu. Jest to związek organiczny, który po dostaniu się do organizmu blokuje nadmierną produkcję kwasu żołądkowego.

Poziom palenia Kawy Niskodrażniającej można zakwalifikować jako Mocne (wiedeńskie) – mimo że dość mocno różni się od podobnych profili palenia zwykłych arabik, to końcowy efekt w postaci koloru ziaren oraz nut smakowych można przypisać właśnie do poziomu wiedeńskiego.

kawa-niskodrazniaca-2

Jak smakuje Kawa Niskodrażniąca?

Jak na dobrej klasy kolumbijską Arabikę przystało – ma klasyczny charakter, kremowe i dość ciężkie body i dominujące nuty orzechowo-czekoladowe z wyraźnie obecną, karmelową słodyczą.

Innymi słowy – smakuje jak dobra kawa 🙂 Ciężko jest wyczuć różnicę w smaku między Kawą Niskodrażniącą a typową, kolumbijską Arabiką.

Te nieco bardziej sensoryczne podniebienia być może ją zauważą, ale będzie to różnica analogiczna do dobrej klasy piwa bezalkoholowego – niemalże niezauważalna w smaku, a nie powodująca efektów specjalnych ani ubocznych.

Jak parzyć Kawę Niskodrażniącą?

Tak samo, jak każdą inną kawę – w ekspresie, w kawiarce, klasycznie w kubku zalewając gorącą wodą, w dripie, zaparzaczu… Tak samo, jak każdą inną kawę. Możesz do niej dodawać mleko, cukier, cynamon, miód lub cokolwiek, co sprawia Ci przyjemność.

Kawę Niskodrażniącą zaparzaj dokładnie tak samo, jak normalną kawę, ponieważ w istocie to jest normalna kawa – tylko pozbawiona właściwości drażniących układ pokarmowy.

Kawa nie musi być „kwaśna”

Jeżeli nie masz problemów natury trawiennej po kawie, a jedynie nie lubisz kwaśnej kawy i dlatego chcesz spróbować Kawy Niskodrażniącej – koniecznie spróbuj innych ziaren z oferty mojej palarni. Często bowiem osoby, które skarżyły się na dyskomfort po kawach marketowych, po ziarnach dobrej jakości, prawidłowo wypalonych metodą rzemieślniczą, nie notowały żadnych dolegliwości.

Szczególnie polecam Ci kawy z Ameryki Środkowej oraz Południowej, w mocnym stopniu palenia. Są to ziarna o znikomej kwasowości, pełne słodkich, czekoladowo-orzechowych nut aromatycznych.

Stereotyp „kwaśnej kawy” jest spowodowany przede wszystkim niskiej jakości surowcem, używanym przez koncerny kawowe do produkcji przemysłowej – w masowym podejściu do kawy jakość ziaren ma drugoplanowe znaczenie. Często do kawy trafiają ziarna z owoców niedojrzałych, zgniłych, części roślin czy inne elementy, które z ziarnem kawy miały niewiele wspólnego.

Dobra kwasowość może być dobra!

Kwasowość w kawie (nie „kwaśność”!) jest wręcz pożądana – to nośnik smaku. Dlatego często jest mile widziana, szczególnie w jaśniej wypalanych arabikach wysokiej jakości (np. afrykańskiej Yirgacheffe czy kenijskiej Grand Africa), które parzone są metodami alternatywnymi. Dzięki niej łatwiej wyczuć naturalne nuty danej kawy, a napar ma przyjemny, orzeźwiający charakter.

Podobnie, jak przyjemna może być kwasowość porzeczek czy agrestu, tak przyjemna i orzeźwiająca może być kwasowość w kawie – ale to jest temat na odrębny artykuł, o którym przeczytasz u mnie już niebawem.

Tu znajdziesz oryginalny artykuł

O autorze

Person Using Black and Silver Laptop Computer
+ posts

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.