Dobra kawa to napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie dnia. Nie każdy jednak wie, jaka jest jego kaloryczność. Odpowiedź na pytanie ile kalorii ma kawa, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jaką kawę pijemy i co do niej dodajemy. Kalorie w kawie pochodzą bowiem od dodatków. Dziś sprawdzamy, ile kalorii ma mała czarna, a ile kawa z mlekiem i kawy smakowe.

Spis treści

Czym są kalorie?

Czy kawa wspomaga metabolizm?

Ile kalorii jest w kawie?

Ile kalorii ma kawa z mlekiem?

Ile kalorii ma kawa mrożona?

Ile kalorii ma kawa z cukrem?

Czym są kalorie?

Kalorie to ilość energii, która jest potrzebna, by podnieść o jeden stopień Celsjusza temperaturę 1 kilograma wody. Są standardową miarą ilości energii w jedzeniu i napojach, które spożywamy.

Po co nam kalorie?

Ciało zamienia spożywaną żywność w energię, a tę wykorzystuje dalej do codziennego funkcjonowania, czyli oddychania, trawienia, aktywności fizycznej.

Te czynności spalają kalorie na bieżąco. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu wagi, przyjmuj taką ilość kalorii, jaką spalasz każdego dnia. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, wtedy spożywać trzeba mniejszą ilości kalorii niż to, co jest potrzebne do spalania. Jeśli jest odwrotnie, czyli spożywasz więcej niż zużywasz – masa ciała rośnie.

Dieta i odchudzanie to zawsze popularne tematy. Być może słyszałeś, że kawa wspiera utratę wagi. I rzeczywiście w pewnym sensie tak jest. W badaniach nad rolą kawy w procesie metabolizmu, czyli tempie spalania kalorii, wykazano, że kofeina zawarta w kawie przyspiesza go znacząco.

Czy kofeina wpływa na utratę wagi?

W tym znaczeniu kofeina wspiera proces spalania kalorii, ale nie zmniejsza automatycznie masy ciała. By schudnąć, trzeba w dalszym ciągu zużywać więcej kalorii niż się przyjmuje. Napoje kawowe tego niestety nie zmienią. Wpływ kawy na utratę wagi polega więc na przyspieszeniu i usprawnieniu tego procesu.

Dlaczego warto pić kawę? Kawa to nie tylko zastrzyk energii. Poza wsparciem metabolizmu pomaga nam ona utrzymać zdrowie także w innych obszarach. Zawiera przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia się komórek. Jest także źródłem ważnych składników odżywczych takich jak: fosfor, magnez, mangan, chrom oraz potas. W jej składzie znajdziemy także tiaminę, niacynę oraz ryboflawinę. Systematyczne picie czarnej kawy zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, choroby Alzheimera i cukrzycy typu 2.

Tu znajdziesz oryginalny artykuł

O autorze

+ posts

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.