Ciąża, zwłaszcza ta pierwsza, to dla każdej kobiety wyjątkowy czas, pełen z jednej strony radości, z drugiej zaś obaw. Szczególnie wiele wątpliwości wiąże się z codzienną dietą przyszłej mamy. Zalicza się do nich m.in. picie kawy w ciąży. Jeśli niedawno zobaczyłaś upragnione dwie kreseczki na teście, a nie wyobrażasz sobie dnia bez delektowania się tym napojem, na pewno zastanawiasz się, ile kawy można wypić w ciąży,a być może masz dylemat, czy w ogóle powinnaś po nią sięgać. W naszym artykule przybliżymy związane z tym wytyczne i zalecenia, a także zaprezentujemy alternatywy dla małej czarnej. Przekonasz się czy kawa w ciąży jest bezpieczna dla ciebie i twojego dziecka.
Kawa w ciąży – czy można ją pić?
Wśród ekspertów przeważa pogląd, że umiarkowane picie kawy w ciąży nie szkodzi ciężarnej ani rozwijającemu się pod jej sercem maluszkowi, o ile nie boryka się ona np. ze zbyt wysokim ciśnieniem czy cukrzycą. Grunt, by było ono rzeczywiście umiarkowane. Jeśli więc czujesz się dobrze, nie masz stwierdzonej cukrzycy ciążowej czy stężenia cukru na granicy normy, nie cierpisz na nadciśnienie tętnicze, w Twojej diecie od czasu do czasu może pojawić się kawa. W ciąży 1. trymestr często podawany jest jako ten okres, w którym zbyt wysokie dzienne dawki kofeiny mogą negatywnie oddziaływać na płód. Jednak szkodliwy dla dziecka i dla Ciebie, zarówno w pierwszym, jak i w pozostałych dwóch trymestrach, będzie dopiero nadmiar dostarczanej do organizmu kofeiny. Tutaj musisz mieć na uwadze fakt, że nie znajduje się ona tylko w kawie, ale również np. w herbacie, napojach typu cola, a także, co może być dla Ciebie zaskoczeniem, w kakao i czekoladzie. Wszystkie te produkty powinny być zatem przez Ciebie wliczone do codziennego kofeinowego bilansu.
Ile kawy można wypić w ciąży? Wytyczne i zalecenia
Wspomniane przez nas zalecenie umiarkowanego picia kawy w ciąży każdy może oczywiście zinterpretować inaczej, kierując się np. swoimi dotychczasowymi nawykami w tym względzie. Niech więc przemówią konkretne liczby. Według WHO (World Health Organization, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, kobiety z wysokim dziennym spożyciem kofeiny, wynoszącym ponad 300 mg dziennie, będąc w ciąży powinny je obniżyć. Jak bardzo? Tutaj najczęściej przywołuje się wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które zaleca ograniczenie dziennej dawki kofeiny do 200 mg. W tym miejscu musisz pamiętać jednak o dwóch kwestiach. Po pierwsze, jak już zaznaczaliśmy, kofeina nie znajduje się jedynie w tym napoju. Po drugie, ilość kofeiny będzie zależała od rodzaju kawy. Czym innym jest mocne espresso, a czym innym np. delikatna kawa z mlekiem. W ciąży należy zdawać sobie z tego tym bardziej sprawę. Przykładowo w 100 g kawy rozpuszczalnej znajduje się 25 mg kofeiny, 100 g tradycyjnej kawy to natomiast już 40 mg kofeiny. Co za tym idzie, lepszym wyborem będzie w takim wypadku kawa rozpuszczalna. W ciąży trzeba uważać też nailość pitej herbaty (czarna ma w 100 g ok. 11 mg kofeiny) czy podjadanej czekolady (100 g to aż 43 mg kofeiny, a więc więcej niż w tradycyjnej kawie).
Kawa zbożowa w ciąży – popularny zamiennik tradycyjnej kawy
W miejsce tradycyjnej kawy w ciąży często wybierana jest zbożowa. Ta zupełnie bezkofeinowa kawa znana Ci jest zapewne z dzieciństwa, być może zresztą do tej pory zdarzało Ci się ją popijać. Kawa zbożowa w ciąży może być spożywana bez ograniczeń, o ile nie masz stwierdzonej cukrzycy ciążowej. Wówczas nie należy jej pić z uwagi na znajdujący się w niej słód jęczmienny, szybko podnoszący poziom glikemii. Niemniej, poza tym przypadkiem, nie musisz mieć obaw związanych z delektowaniem się nią. Można ją pić zarówno solo, choć w smaku zupełnie nie przypomina zwykłej kawy, jak i z dodatkiem mleka, cukru itp. Ta druga wersja zapewne przypadnie Ci do gustu, jeśli do tej pory lubiłaś łagodną kawę z mlekiem.
Kawa bezkofeinowa w ciąży – alternatywa dla zwykłej i zbożowej
Świetną propozycją dla osób, które muszą unikać produktów z wysoką zawartością kofeiny, a jednocześnie nie chcą rezygnować z charakterystycznego smaku małej czarnej, jest kawa bezkofeinowa, którą znajdziesz w naszym sklepie. Jeśli więc jesteś zadeklarowaną miłośniczką prawdziwej kawy, a popularna „zbożówka” to zupełnie nie Twoja bajka, ta opcja jest wręcz dla Ciebie stworzona. Po kawę bezkofeinową chętnie sięgają zresztą nie tylko przyszłe mamy, ale też wszyscy Ci, dla których liczy się przede wszystkim kawowy smak i aromat, a nie pobudzenie, którego źródłem jest kofeina. Ten rodzaj kawy możesz pić dokładnie na takie same sposoby, jak jej kofeinowy odpowiednik.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć zagadnienie pt. kawa w ciąży. I na koniec: pamiętaj, że najlepiej przedyskutować to ze swoim lekarzem prowadzącym. On najlepiej będzie wiedział, czy możesz pić od czasu do czasu tradycyjną kawę, nie przekraczając określonych przez specjalistów norm, czy też zupełnie z niej zrezygnować na korzyść kawy bezkofeinowej. Życzymy dużo zdrowia!
Tu znajdziesz oryginalny artykuł