W ostatnim czasie popularność zyskało złote mleko, czyli tradycyjny napój z medycyny ajurwedyjskiej, składający się z mleka, kurkumy i pieprzu. Ciekawą wariacją na temat złotego mleka jest kawa z kurkumą i pieprzem. W okresie jesienno-zimowym rozgrzewająca kawa i odganiająca chandrę herbata są na wagę złota — kawa z pieprzem cayenne i cynamonem, a także kawa z kurkumą, z pewnością dobrze nas rozgrzeją i pomogą przetrwać ciemny i zimny czas.
Kawa z kurkumą i pieprzem – czy może na coś pomóc? Kiedy ją pić?
Kurkuma zawiera w sobie kurkuminę — składnik znany z właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Pieprz z kolei zawiera piperynę, która poprawia wchłanianie składników odżywczych, co oznacza, że połączenie kurkumy z pieprzem jest nie tylko smaczne, ale i skuteczne — nasz organizm ma szansę przyswoić więcej dobrych substancji odżywczych zawartych w kurkumie. Kawa z pieprzem może wydawać się ekstrawaganckim połączeniem; w końcu pieprz częściej dodajemy do obiadu niż do deseru. Jednak wystarczy przypomnieć sobie spektakularny sukces Spice Latte, aby rozwiać wątpliwości. Czerwona kawa z pieprzem nie wydaje się dobrym połączeniem, ale z dodatkiem spienionego mleka, kurkumy i cynamonu możemy zrobić pyszną rozgrzewającą kawę.
Która kawa będzie pasować do pieprzu, kurkumy i cynamonu?
Z całą pewnością powinniśmy szukać wśród kaw pod espresso. Bazą każdej dobrej kawy mlecznej jest espresso przygotowane w ekspresie ciśnieniowym lub kawiarce. Dobrze sprawdzi się zarówno kawa ziarnista, jak i kawa mielona. Z pieprzem, kurkumą i cynamonem bardzo dobrze sparują się kawy z Ameryki Południowej lub ziarna z Azji o ciemniejszym profilu palenia.
Przepis na kawę z kurkumą, pieprzem cayenne i dodatkiem cynamonu
Domowe Spice Latte z kurkumą, czyli kawa z pieprzem cayenne i cynamonem. Przepis opiera się głównie na kurkumie, jednak dodatek pieprzu jest niezbędny dla lepszego przyswajania składników odżywczych z kurkumy i cynamonu, który również ma działanie przeciwzapalne, a dodatkowo przełamuje smak kawy i dodaje jej kolejnego wymiaru.
Składniki
- 1/2 łyżeczki kurkumy,
- 1/4 łyżeczki cynamonu,
- szczypta pieprzu,
- spienione mleko roślinne lub krowie,
- espresso z kawiarki lub ekspresu, około 40 ml,
- opcjonalnie — miód lub inny ulubiony słodzik,
Przygotowanie
Na dno ulubionego kubka wsypujemy wszystkie przyprawy i opcjonalnie dodajemy miód lub ulubiony słodzik. Dolewamy do nich świeżo zaparzone espresso, wszystko dokładnie mieszamy, aby kawa dobrze połączyła się z przyprawami. Całość dopełniamy ciepłym, spienionym mlekiem i gotowe. Możemy cieszyć się Spice Latte w domowym zaciszu.
Polecamy w Sklepie:
Czym jest kawa z kurkumą i jakie ma właściwości?
Kawa z kurkumą to napój łączący tradycyjną kawę z dodatkiem kurkumy, która jest przyprawą znaną ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Może pomagać w łagodzeniu stanów zapalnych i wspierać ogólną odporność organizmu.
Jak przygotować kawę z kurkumą?
Aby przygotować kawę z kurkumą, dodaj szczyptę mielonej kurkumy do ulubionej kawy (może być zarówno czarna, jak i biała) oraz opcjonalnie inne przyprawy, jak cynamon czy imbir dla smaku. Następnie dokładnie wymieszaj.
Czy picie kawy z kurkumą może pomóc w przypadku zapalenia?
Tak, dzięki właściwościom przeciwzapalnym kurkumy regularne picie tego napoju może wspomagać leczenie stanów zapalnych w organizmie, takich jak stany zapalne stawów czy układu pokarmowego.
Jaki wpływ na zapach ciała może mieć regularne spożywanie kawy z kurkumą?
Kurkuma zawiera silne antyoksydanty, które mogą pozytywnie wpłynąć na wydalanie toksyn przez skórę. Niektóre badania sugerują również działanie deodorencyjne tej przyprawy. Jednak bezpośredni wpływ na zmianę zapachu ciała nie został jednoznacznie udowodniony.
Czy istnieją przeciwwskazania do picia kawy z kurkumą?
Osoby cierpiące na choroby żółciowe lub kamienie żółciowe powinny unikać nadmiernego spożycia kurkumy. Ponadto osoby zażywające leki rozrzedzające krew lub mające problemy z krzepliwości krwi powinny skonsultować się z lekarzem przed dodaniem dużej ilości kurkumy do diety ze względu na jej potencjalne właściwości przeciwzakrzepowe.