Mazagran to popularny i smaczny napój alkoholowy w formie kawowego koktajlu. Co ciekawe, powstał on jako skutek zwycięstwa Francuzów po jednej z wojen w Algierii w XIX wieku. Z uwagi na wyjątkowo proste przygotowanie, a także aksamitny smak, mazagran stał się popularny w całej Europie. Jak więc zrobić ten napój we własnym domu?

Czym dokładnie jest mazagran?

Mazagran to koktajl, w którym główne skrzypce gra kawa z cukrem i koniakiem. W związku z historią jego powstania, dawniej pito go głównie we Francji. Jednak już w XX wieku stał się on wyjątkowo popularny także w barach i kawiarniach całej Europy. Ten orzeźwiający koktajl kawowy charakteryzuje się lekko słodkim smakiem, a także wyjątkowym aromatem. Przygotowuje się go na bazie schłodzonej, słodkiej kawy i koniaku. Dopuszczalne jest eksperymentowanie z różnymi rodzajami alkoholu. Istnieje wiele wersji mazagranu, w których do kawy dodaje się np. rum lub czysty spirytus – oczywiście w odpowiednich proporcjach.

Kawa mazagran najczęściej podawana jest w wysokich szklankach wypełnionych kostkami lodu i pije się ją przez słomkę. Tak zaserwowany koktajl prezentuje się estetycznie i efektownie.

Mazagran przepis

Przygotowanie koktajlu kawowego z alkoholem nie jest wymagającym zadaniem. Potrzebne jest tylko kilka składników oraz odrobina cierpliwości. Jaki jest sprawdzony przepis na domowy mazagran?

Składniki potrzebne do przygotowania mazagranu:

  • Około 200 ml mocnej i aromatycznej kawy. Kawę można zaparzyć w dowolny sposób, najważniejsze jest to, by była mocna i odpowiednio schłodzona,
  • Około 50 ml koniaku (opcjonalnie rumu),
  • 2 łyżeczki cukru,
  • Skruszone lub całe kostki lodu.

Tylko tyle wystarczy, by cieszyć się orzeźwiającym i mocnym smakiem kawowego koktajlu z alkoholem.

Przygotowanie:

Pierwszym krokiem do przygotowania domowego mazagranu jest schłodzenie mocnej kawy. Następnie należy dodać do niej cukier i mieszać do momentu w którym się on całkowicie rozpuści. Kolejnym krokiem jest dodanie koniaku (lub innego alkoholu) i ponowne wymieszanie napoju. W osobnej szklance należy umieścić lód – cały lub pokruszony. Później wystarczy jedynie wypełnić szklankę przygotowanym mazagranem i dodać słomkę. Koktajl kawowy z alkoholem i cukrem jest gotowy!

Tu znajdziesz oryginalny artykuł

O autorze

+ posts

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.