Jaka jest najdroższa kawa świata? Czy to Kopi Luwak?

Popijając najdroższą kawę świata można poczuć wyjątkowy smak, doznać uczucia wielowymiarowej inspiracji, olśnienia, przypływu mocy, a nawet erotycznego rozbudzenia. Tak przynajmniej twierdzi plantator i producent najdroższej kawy na świecie. Tej wyjątkowej kompozycji smaku i aromatu można skosztować w dubajskiej kawiarni The Espresso Lab. Wystarczy mieć przy sobie 250 dolarów. Czy jest to kawa Kopi Luwak? Nic bardziej mylnego. Jeżeli chcesz wiedzieć jak nazywa się najdroższa kawa na świecie, o owocowo-kwiatowym bukiecie smaku, zapoznaj się z poniższym rankingiem. To zaproszenie do świata luksusu i zaskakujących doświadczeń dla podniebienia.

Prawdziwi koneserzy i fanatycy unikatowej jakości wiedzą, że dobra kawa to podstawa niepowtarzalnych przeżyć dla zmysłów. W pierwszej części rankingu najdroższych kaw świata uwzględniono kawy dla kawiarni, restauracji, hoteli i osób prywatnych, jakie dostępne są w regularnej sprzedaży. W drugiej części przedstawiono kawy ziarniste z najwyższymi cenami sprzedaży, jakie uzyskano w czasie aukcji.

Najdroższe kawy świata w regularnej sprzedaży

W niniejszym rankingu uwzględniono te kawy, których ceny przekraczają kwotę kilkuset dolarów za funt (ok. 0,45 kg). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w zależności od partii, sprzedawcy oraz typu sprzedaży (hurtowej lub detalicznej) mogą one uzyskiwać ceny o nieznacznym odchyleniu, taki jak w przypadku np. Kopi Luwak. Biorąc pod uwagę zbliżone przedziały cenowe, kolejność poszczególnych kaw uwzględnionych w rankingu może zmienić się nawet w ciągu kilku tygodni. W rankingu brano pod uwagę najwyższe ceny sprzedaży poszczególnych kaw.

5. Hacienda La Esmeralda

Na ostatnim miejscu rankingu najdroższa kawa świata znalazłam się kawa z gatunku Gesha. Ta konkretna kawa ziarnista pozyskiwana jest z drzew rosnących na poziomie 1500 m.n.p.m. w regionie Boquete w Panamie. Za funt kawy należy zapłacić ok.100-350 dolarów, co wynika z relatywnie niskiej podaży i wysokich kosztów pozyskania ziaren. Z tego też powodu najwięcej kawy sprzedawane jest na aukcjach. Ziarna kawy Hacienda La Esmeralda warto jednak skosztować chociaż raz. Kawa ta jest delikatna, a przy tym ma wyraźny aromat i smak, przywodzący na myśl herbatniki cytrynowe.

4. Słynna i kontrowersyjna Kopi Luwak

Jeszcze kilka lat temu (ok. 2012-2014 roku) Kopi Luwak uznawana była za najdroższą kawę na świecie. Ta indonezyjska kawa kosztowała wówczas nawet 500 dolarów (za funt). Dziś jej cena oscyluje na poziomie 100-400 dolarów. Jej wyjątkowy aromat i pozbawiony goryczy smak to efekt częściowego przetrawienia owoców kawowca w układzie pokarmowym łaskuna muzanga (potocznie cywety). Pozostałe pestki wydalane są w odchodach zwierzęcia, które następnie są oczyszczane, osuszane i prażone w tradycyjnym procesie. Niestety, wysoka cena Kopi Luwak sprawiła, że na wyspach indonezyjskich zaczęto tworzyć farmy cywet. Zwierzęta trzymane są w ciasnych klatkach i karmione jedynie owocami kawowca. Dziś Kopi Luwak pozyskiwana ze środowiska naturalnego posiada ECO certyfikat, a jej cena przekracza kwotę 350 dolarów.

3. Finca El Injerto Coffee

Kawa pochodząca z rodzinnej plantacji w Gwatemali założonej w 1874 roku. Wysoka i wciąż rosnąca cena (ok. 500 dolarów za funt) nie odstrasza jej zwolenników na całym świecie. Niewielkie, rzadkie i bogate ziarna kawy pozyskiwane są z drzew rosnących na poziomie 1500-2000 m.n.p.m.Kawa dostępna jest w regularnej sprzedaży detalicznej, ale i wystawiana jest na aukcjach.

2. Ospina Dynasty Gran Cafe Premier Grand Cru

Kawa typu Arabica uprawiana na poziomie ok. 2500 m.n.p.m, w Kolumbii (w prowincji Antioquia). Początki plantacji sięgają roku 1835, a jej założyciel Don Mariano Ospina Rodriguez dał początek wyjątkowej tradycji upraw kawy w Kolumbii.

Aksamitna, kremowa kawa o aromacie brzoskwini, pomarańczy i jaśminu charakteryzuje się bogatą i złożoną nutą jagodową, czekoladową, kokosową i orzechów makadamia. Czysty i orzeźwiający afertaste o posmaku wina nadaje jej unikatowy wyraz. Tajniki jej uprawy to ścisła tajemnica utrzymywana od czterech pokoleń. Dziś kawa Ospina walczy o tytuł najdroższej kawy na świecie. Cena za funt przekracza kwotę 700 dolarów.

1. Black Ivory Coffee – ok. 1000 dolarów za funt

Black Ivory Coffee to kawa typu Arabica, powstająca pod szyldem Black Ivory Coffee Company, to obecnie najdroższa kawa świata dostępna w regularnej sprzedaży. Należy do grupy tzw. kaw odzwierzęcych, a przy jej produkcji „pracuje” 20 słoni azjatyckich z Golden Triangle Asian Elephant Foundation w Chiang Saen, w Tajlandii.

Założyciel Blake Dinkin podkreśla, że celem firmy była naprawa systemu i wdrożenie proekologicznych i prospołecznych rozwiązań. Wyselekcjonowane owoce kawy Arabica stanowią jedynie dodatek w diecie słoni, która składa się głownie z owoców i otrębów ryżowych. Z 33 kilogramów owoców trawionych przez ok. 12-75 godzin odzyskuje się zaledwie kilogram ziaren, a roczna produkcja oscyluje na poziomie ok. 30 kilogramów.

Wysoki koszt produkcji Black Ivory Coffee sprawia, że za jej funt należy zapłacić ok. 1000 dolarów. Warto jednak podkreślić, że 8% zysków przekazywanych jest na rzecz fundacji dbającej o słonie, a pracownicy uzyskują godziwe wynagrodzenie. Ta ekologiczna odpowiedzialność sprawia, że Black Ivory Coffee zyskuje coraz większą popularność niż Kopi Luwak.

Najdroższa kawa na świecie – rekordowa sprzedaż na aukcjach

Druga lista najdroższych kaw świata została przygotowana w oparciu o wyniki aukcji. W tym miejscu należy podkreślić, że są to kawy pochodzące z limitowanych, zazwyczaj eksperymentalnych partii. Z tego też powodu nabywcy gotowi są wydać znacznie więcej, ponieważ taka kawa dla kawiarni lub prestiżowego hotelu staje się tym, co przyciąga uwagę najbardziej wymagających klientów.

5. Esmeralda Geisha Cañas Verdes Natural

W 2017 roku niekwestionowanym zwycięzcą The Best of Panama została plantacja Hacienda La Esmeralda – Cañas Verdes Farm, która obchodziła wówczas swoje 50-lecie działalności. Zyskała tytuł Najlepszego producenta kawy roku, a cała partia kawy Geisha Natural przyniosła plantacji ponad 60 000 dolarów zysku. Cena za funt uzyskała wówczas poziom 601 dolarów.

4. Elida Geisha Green Tip Washed

Najwyższą cenę za funt kawy zielonej w kategorii Washed w trakcie The Best of Panama 2018 zyskała kawa Elida Geisha Green z plantacji rodzinnej Lamastus. W ten sposób efekt pracy trzech pokoleń wpisał się na listę najdroższych kaw świata. Przy cenie 661 dolarów za funt kawy, rodzina zarobiła ponad 66 000 dolarów za całą partię tej kawy.

3. Elida Geisha Green Tip Natural

W 2019 roku padła rekordowa cena sprzedaży kawy, w czasie aukcji The Best od Panama. Kawa pochodząca z plantacji rodziny Lamastus została zakupiona za kwotę 1029 dolarów za funt, co zapewniło jej wysokie miejsce wśród najdroższych kaw na świecie. Co ciekawe, pobiła ona własny rekord, który wyniósł 803 dolary za funt, w 2018 roku. Elida Geisha Green Tip charakteryzuje się perfekcyjną czystością i słodyczą, przełamywaną przez nuty cytrusowe. Wyraźnie wyczuwalny bukiet kompozycji jaśminu, mango, papai, cytrusów, jagód, a także bergamotki, zyskał grono zwolenników na całym świecie.

2. Gesha (Geisha) Panama #227

W 2017 roku tytuł najdroższej kawy na świecie zdobyła zielona kawa Gesha (Geisha) Panama #227, która stanowiła jedną z partii kawy Ninety Plus „José Alfredo Gesha Series”. Eksperymentalna partia kawy została sprzedana za 2 273 dolarów za funt (5001,50 dolarów za kilogram). Co ciekawe, 100 kilogramów kawy ziarnistej z tej serii zostało sprzedane na aukcji, a każda partia uzyskała kwotę minimum 300 dolarów za kilogram.

Okazało się bowiem, że gładka, jedwabista i mająca syropowatą konsystencję kawa o cudownym owocowo-kwiatowym bukiecie podbiła serca i podniebienia największych koneserów. Wiele osób zdecydowało się wówczas nabyć kawę dla swoich kawiarni, w tym m.in. słynna Klatch Coffee w Kalifornii.

1. Gesha (Geisha) Panama – najdroższa kawa świata

„Bezkonkurencyjna”, tak określił kawę z Ninety Plus nabywca najdroższej kawy na świecie – Ibrahim Al Mallouhi. Kupując kawę dla kawiarni The Espresso Lab w Dubaju zapłacił on rekordowe 10 000 dolarów za kilogram tych wyjątkowych nasion.

Gesha Panama sprzedana na aukcji w 2019 roku pochodziła z tzw. serii prototypowej i podbiła serca baristów i koneserów z całego świata, w czasie 5 World Brewer Cup (zdobyła o 97 punktów więcej niż konkurencja). Tym samym Ninety Plus Coffee niemal dwukrotnie przebiło swój poprzedni rekord, a Gesha Panama stała się po raz drugi najdroższą kawą świata sprzedaną na aukcji. Znawcy podkreślają, że wyjątkowość tej kawy wynika z tego, że ziarna przywiezione z Etiopii dojrzewają w nieco inny sposób w Panamie. Charakterystyczny klimat sprawia, że w czasie gorących dni owoce rosną szybko, jednak zwalniają swój wzrost w czasie chłodnych nocy. Dzięki temu są bardziej mięsiste i słodsze niż te, które zbierane są w Etiopii.

Oczywiście prawdziwym kluczem do sukcesu jest proces obróbki i fermentacji ziaren kawy, który stanowi pilnie strzeżony sekret Ninety Plus.

Autor : Żaneta Baran

Źródła:

https://auction.bestofpanama.org/en/
https://www.ninetypluscoffee.com/
https://blackivorycoffee.com/
Zdjęcia strony powyżej oraz FB

Tu znajdziesz oryginalny artykuł

O autorze

+ posts

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.