Bardzo dawno temu, kiedy jeszcze pracowałam w kawiarni na Bajkowym, na szybkim przelewie zazwyczaj stały Etiopia Guji i Brazylia Fortaleza, a przynajmniej tak to pamiętam. „Kwaśna” kawa i klasyczna kawa. Ilekroć do kawiarni przychodził ktoś świeży w kawie, proponowaliśmy mu przelew z Brazylii. Kawa z tego kraju uchodzi za klasyczną, niekontrowersyjną, taką która zasmakuje nieprzyzwyczajonemu do kawy specialty nowicjuszowi.

Gatunki kawy brazylijskiej – jakie ziarna najczęściej się pija?

Brazylijska gospodarka kawą stoi, produkując niemal 30% światowego zapotrzebowania na kawę! Najwcześniej uprawiany gatunek kawy brazylijskiej to Arabika, która stanowi około 80% upraw, a pozostałe 20% to Robusta. Arabika jest znacznie bardziej złożona w smaku, ma mniej kofeiny, a jej uprawa jest dość wymagająca ponieważ ta odmiana najlepiej czuje się na wysokościach, powyżej 1000 m. n.p.m. gdzie nie groążą jej insekty i choroby. Robusta z kolei jest stonowana w smaku, bardziej kofeinowa i doskonale łączy się z mlekiem.

Czym wyróżnia się kawa z Brazylii?

Najlepsza kawa brazylijska, czyli taka z plantacji specialty, gdzie ziarna są starannie selekcjonowane, poddawane starannej obróbce, a na koniec trafiają do naszych palarni, wyróżnia się przede wszystkim dość łagodnym profilem, który zazwyczaj orbituje wokół smaków słodkich, czekoladowych, orzechowych. Dzięki temu kawa z Brazylii sprawdzi się idealnie jako kawa na początek przygody z ziarnami specialty.

Najlepsze kawy brazylijskie w Coffeedesk!

Najlepsza kawa z Brazylii jest doceniania nie tylko przez początkujących kawoszy, również bardziej wkręceni w kawę mogą odnaleźć w klasycznej Brazylii to co najbardziej pożądane w kawie — harmonię smaków i aromatów zamkniętą w filiżance. Poniżej znajdziecie kilka coffeedeskowych klasyków, które sprawdzą się na każdą okazję.

Hard Beans Brazylia Samambaia Filter

Jasno palona Brazylia, idealna na do przelewu. Odnajdziecie w niej herbatniki, mleczną czekoladę i jabłka. Na dobry początek przygody ze specialty albo po prostu na dobry początek dnia.

Heresy Antidotum Filter

Antidotum to wynik bezpośredniej współpracy z małą kooperatywą kawową z Brazylii, która dostarczyła Heresy najbardziej klasyczne ziarna z Brazylii jak to tylko możliwe — orzechy, czekolada, prawie nutella w płynie, kwasowość niemalże nieobecna.

Johan & Nyström Bold Statement Filter

Bold Statement to kontynuacja kultowych ziaren od Johan & Nyström, za którymi pewnie wielu wzdycha z sentymentem. Ziarna typu: zawsze wyjdzie, wystarczy zalać gorącą wodą, a wypłyną nam słodkie migdały, czekolada i orzechy laskowe.

Tu znajdziesz oryginalny artykuł

Jakie są najlepsze rodzaje brazylijskich kaw?

Najlepsze rodzaje brazylijskich kaw to Santos, Bourbon, Typica, Caturra i Mundo Novo. Charakteryzują się one zrównoważonym smakiem z nutami czekolady, orzechów oraz lekką kwasowością.

Jaka jest odtrutka na przedawkowanie kawy?

Odtrutką na przedawkowanie kawy może być wypicie dużej ilości wody, spożywanie produktów bogatych w magnez lub wapń oraz odpoczynek. W cięższych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Czy zapach brazylijskiej kawy ma jakieś szczególne właściwości?

Zapach świeżo mielonej brazylijskiej kawy może działać pobudzająco i poprawiać nastrój dzięki uwalnianiu substancji takich jak trigonelina czy chlorogeny. Aromatoterapia z użyciem zapachu kawy bywa stosowana do redukcji stresu.

Jakie metody parzenia są najlepsze dla podkreślenia aromatu brazylijskiej kawy?

Aby podkreślić aromat brazylijskiej kawy najlepiej sprawdzą się metody przelewowe takie jak drip (chemex, V60), french press czy aeropress, które pozwalają uwolnić pełnię smaku i aromatu ziaren.

Czym charakteryzuje się najwyższej jakości brazylijska kawa?

Najwyższej jakości brazylijska kawa to ta pochodząca z upraw organicznych i certyfikowanych przez organizacje Fair Trade. Powinna mieć jasny profil smakowy z nutami słodkiego kakao, orzechów i delikatną owocową kwasowość. Dobrze jest również wybierać świeżo palone ziarna o wysokim stopniu świeżości.

O autorze

+ posts

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.